Evde Paranızı Tutma Yolları 2022

para biriktirme yöntemleri

Bu yazıda genel olarak evde para tutma yolları,  denenmiş para biriktirme yöntemlerini sizlerle birlikte paylaşıyoruz. Evde para tutma yollarını adım adım sizlere aktaracağız.

İstesek de istemesek de para hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle tasarruf etmek ve iyi kullanmak gerekir. Bu yüzden tasarruf etmenin yollarını arıyoruz. Küçük bir gelirle geçimini sağlayabilmek ve ondan tasarruf edebilmek için bir yerden tasarruf etmeniz gerekir. Bunu yapmak için birçok farklı yöntem vardır. Gelin birlikte araştıralım.

Kumbarada Para Biriktirme Yolları

Para biriktirmenin bilinen basit ama etkili yollarından biridir. Yöntem çok basittir. Bir kumbara alınır veya herhangi bir şeyden bir kumbara yapılır. Para düzenli olarak bu kumbaraya atılır ve orada biriktirilir.

Kumbarayı kendim yapmayı tercih ederim. Boş bir bardak veya uygun bir şişe buluyorum. Kapağına parayı alacak kadar bir delik açıp şişenin kapağını yapıştırıyorum. Bantlama kısmı çok önemlidir. Çünkü kumbarada biriken parayı almak kolay olmamalı. Aslında bu biriken parayı tasarruf olacak şekilde denkleştirmek neredeyse imkansız olmalı.

para biriktirme yöntemleri
para biriktirme yöntemleri

Kumbarada para biriktirmek için gün sonunda çantadaki bozuk paraları atmak etkilidir. Ayrıca her ay maaş alıyorsanız veya çok paranız varsa, kumbaraya büyük miktarda para yatırmanız daha kolay olacak ve daha fazla tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca kumbarayı ilk kez oluşturduğunuzda üzerine o günün tarihini yazmayı unutmayın. Böylece ne kadar zaman geçtiğini ve bu sürede ne kadar tasarruf ettiğinizi görebilirsiniz.

Bağımlı Olduğunuz Ürünler Üzerinden Para Biriktirme Yöntemleri

İsmi bana ait olan bu yöntem oldukça basit ve etkili yöntemler arasındadır. Kendinizi bir sigara tiryakisi olarak kabul ediyorsunuz ve haftada en az 1 paket sigara içmeyi bekliyorsunuz. Her hafta kumbaranıza pervasızca en az 1 paket sigara parası atıyorsunuz. Nasıl biriktirilir.

Basit bir örnekle açıklayalım; Günümüzde bir paket sigara ortalama 10 TL civarındadır. Haftada en az 1 paket sigara ayda en az 40 TL demektir. Bu sayıyı ve fiyatı biraz daha artırırsanız duruma göre daha fazla tasarruf etmiş olursunuz.

Sigara içiyorsanız, bu yöntem aynı zamanda sigarayı bırakmanın bir yolu olabilir. Çünkü içtiğiniz her sigara için bir kenara para ayırırsanız, ay sonunda çok para biriktirdiğinizi yani sigaraya çok para harcadığınızı görürsünüz.

Yatırım Yaparak Para Biriktirme Yolları

 

Bu yöntemi kullanmak için sabit bir aylık gelirinizin olması gerekir. Aylık maaşınızın bir kısmı ile hemen bir şeye yatırım yapmanız gerekir.

Örneğin 2000 TL maaş aldığınızı varsayalım, maaşınızı alır almaz hemen altın almalısınız. Çeyrek altının bugünkü fiyatıyla 365 TL olduğu için, hemen çeyrek altın alırsanız geriye 1635 TL kalır.

Yani her ay 1635 TL maaş alacağınızı düşünecek ve kalan parayla en az 1 çeyrek altın biriktirmiş olacaksınız.

Neden altına ya da başka bir şeye yatırım yapıyorsunuz diye sorabilirsiniz. Cevap basit. Çünkü altını harcamak için takas edip nakde çevirmeniz gerekiyor ki bu biraz uğraştırıcı. Ancak elinizde nakit varsa harcamanız daha kolay olur.Bunu unutma; “Parayı harcamak ne kadar zorsa, biriktirmek o kadar kolay olur.”

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Merhaba ben Ahmet. BilgiFM sitesinin sahibiyim. İnsanlara yardımcı olmaktan ve bilgi paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Abone Ol